No images found.

BAŞKAN UĞUR, TABİAT PARKLARI VE ZEYTİN ALANLARI KONUSUNDA AYVALIKLILARLA ORTAK HAREKET ETMEK İÇİN, AYVALIK BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2.5 yıl önce başlattığı sit alanları hakkındaki çalışmalar hakkında, çeşitli kurumlardan görüş istemişti. Balıkesir Büyükşehir ve Ayvalık Belediyesi bu konuyu meclise getirdi

Ayvalık Belediyesi Tabiat Parkı ve zeytinlik arazilerinin imara açılmasına red kararı vermişti. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’e makamında ziyarette bulundu ve Ayvalık'ta da birinci derecede olan bazı sit alanlarının derecesini değişiklik önerisi gündeme getirdi. Ayvalık Belediyesi Başkan Yardımcıları Gökay Bacan ve Ahmet Erkal Meclis üyeleri Ali Gür, Ufuk Turan, Oğuz Başkurt toplantıda hazır bulundu.

BAŞKAN UĞUR ‘’AYNI RAPORLARI BİZDE, BAKANLIĞA SUNALIM’’

Açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, "Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın 2.5 yıl önce başlattığı sit alanlarıyla ile ilgili çalışma neticelendi bu çalışmanın neticesi hem ilçe belediyesinden hem de büyükşehir belediyesinden bu konudaki görüşleri sunuluy or. Tabii, Ayvalık bizim için önemli. Ayvalık'ı önemsiyoruz, bir dünya markası yapmak, bir dünya şehri yapmak için köprüsünden suyundan kanalizasyonundan tarihi dokusuna kadar korumak istiyoruz. Bakanlık 'sizin görüşünüz nedir' dedi. Biz de Ayvalık Belediyesi ile bu görüşümüzü ortak açıklayalım. Bakanlıkta hiç olmazsa aynı görüşle müracaat edersek o görüşümüzü birlikte savunuruz dedik ve Ayvalık Belediye Başkanımızla, meclis üyelerimizle bir toplantı yaptık. Biz Ayvalık Belediyesi’nin raporunu aynı doğrultuda bir çalışma görüşümüzü göndereceğiz. Ayvalık tabii ki önemli. İstiyoruz ki ortak akılla hareket edelim, birlikte karar verelim. Yanlış olmasın. Kesin korunacak hassas alan nitelikli koruma alanı, sürdürülebilir koruma alanını biz bakanlığa rapor edeceğiz. Yararlı bir görüşme oldu. Biz de Ayvalıklılarla, Ayvalık Belediyesi ile aynı görüşteyiz. Raporumuzu da daha önce Ayvalık Belediye Meclis üyelerinin istediği doğrultuda aldık" dedi.

BAŞKAN GENÇER "AYVALIK’IN TARİHİ İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ayvalık'ta yaptığı sit irdelemesinin sonucunun bir ay önce belediyeye geldiğini belirten Başkan Gençer, "Biz de belediye meclisi olarak Tabiat parklarının ve zeytin alanlarının birinci derece sit alanlarından çıkarılmasını, mecliste bulunan tüm partilerden belediye meclis üyelerinin bulunduğu meclisimiz red ettik. Korunmasını oy birliği ile kabul ettik. Bu Ayvalık için tarihi, çok önemli bir karardı. Bugün daha sevindirici bir olay yaşadık Büyükşehir Ayvalık Belediye Meclisinin aldığı karara paralel olarak, büyükşehir de bakanlığa bir karar vereceğini açıkladı. Bu çok güzel bir haber. Ayvalık’ı severlere, doğaseverlere müjdeli bir haber veriyoruz. Kendisine duyarlı davranışından ve ekip arkadaşlarına dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

 

AYVALIKGÜCÜ BLD. SPOR