No images found.

KÜÇÜKKÖY TEFERİC İLE ŞENLENDİ

Küçükköy Mahallesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen ve Balkan Türkleri’nin Hıdırellezi olarak kabul edilen Teferiç Şenlikleri’ne ilgi yoğun oldu.

Cumhuriyet Kültür Merkezi ve Küçükköy Merkez arasındaki mesafe Boşnak Tapana Orkestrası eşliğinde yüründü. Teferiç Yürüşüne; Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, İl Başkanı Ender Biçki, Balıkesir, Belediye Başkan Yardımcıları Gökay Bacan, Figen Güren, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker, Ünlü Gazeteci İmambakır Üküş Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Başkanı Eşref Temiz, İstanbul Anadolu Yakası Bosna-Sancak Kültür Derneği Başkanı Erdoğan Eden, İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül, İstanbul Bayrampaşa Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar, Biga Boşnak Derneği Başkanı Ergün Erhal, İstanbul Sefaköy Bosna Sancak Derneği Başkanı İsmail Şen ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Şenliklerde; Küçükköy Merkezi’nde kurulan yerel yiyecek stantları ilgi görürken, Boşnak kökenli vatandaşlarla Teferiç Şenlikleri’ne katılan yabancı ülkelerden gelen konuklar balkan müzikleri eşliğinde doyasıya eğlendi. Şenliklerde halk oyunları ekipleri renkli görüntüleri beraberinde getirirken, Balkan ülkelerinin geleneksel kıyafetlerinin teşhir edildiği defile vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
Şenliklerde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’ın her köşesinin kültürel balkan izlerini ve değerlerini taşıyan Küçükköy Mahallesi’nde bu yıl ikincisini düzenlendikleri Teferiç Şenlikleriyle Anadolu mozaiğinin tüm kültürel değerlerini kucaklamayı amaçladıklarını söyledi.
Belediye Başkanı Gençer, “Kültürü dolu dolu olan, çok kültürü bir arada bulunduran ve bunları hep beraber bir hoşgörü içinde yaşatan, Cumhuriyetin kurulduğu günden beri, bu süreci devam ettiren Ayvalık’ta bu şenlikleri neden yapıyoruz? Çünkü hiçbir millet kendi kültürünü unutmamalı. Kendi kültürümüzü, bu zenginliklerimizi yaşadığımız takdirde bu cumhuriyete daha fazla sahip çıkarız. Çünkü bu cumhuriyet, Osmanlı topraklarından dağılmış Türkleri ve Müslümanları bu coğrafyada toplamıştır” dedi.
Şenliklerde konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da, Balkan Türkleri’nin en önemli geleneklerinden biri olan Teferiç Şenlikleri’ne katılan vatandaşları selamlayarak, şenliklerin birlik, beraberlik ve kardeşliği güçlendirdiğini ve Anadolu halkının bu güzel geleneklerine sahip çıkması gerektiğini belirtti.

 

AYVALIKGÜCÜ BLD. SPOR