No images found.

BAŞKAN GENÇER, LOZAN ANTLAŞMASI TÜRKİYE’NİN TAPUSUDUR, BİR ZAFERDİR

 

Ayvalık Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütü tarafından Lozan Antlaşmasının imzalanmasının 94. Yılı anısına çelenk bırakma ve basın açıklaması düzenlendi. 
Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Belediye Başkanı Rahmi Gençer, CHP Parti Meclisi Üyesi Yıldırım Kaya, ilçe Başkanı Ahmet Toker, Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli’nin yanı sıra çok sayıda partili katıldı.
Son yıllarda Lozan’ın hüsran olarak nitelendirilmesine tepki göstererek başlayan Rahmi Gençer ‘’ Aksine Lozan bir Zaferdir! Ülkemiz Birinci Dünya Savaşı ardından İstiklal Savaşı da dahil olmak üzere on yıl boyunca cepheden cepheye koşarak savaştı. Çok yorgun düştük ama dimdik ayakta kaldık. Hiçbir zaman emperyalist güce yenik düşmedik. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Lozan’da bizi gururla temsilen İsmet İnönü vardı. Lozan bizim tapumuzdur. İsmet İnönü Lozan’da tam bağımsızlığımı elde etmemizi sağlamıştır. Bu kadar yorgun bir millet, batmış bir imparatorluğun arkasından gencecik geleceği parlak bir Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu insanlara çok şey borçluyuz. Bu tapunun alınmasına Lozan sebep olmuştur. Lozan Antlaşması, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'nda kazandığı zaferin devamıydı. Sevr Anlaşmasıyla kaybedilen Anadolu'yu bize yeniden kazandırdı. Antlaşmanın imzalanışının 94. yıldönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, asker ve devlet adamı İsmet İnönü’yü ve mücadele arkadaşlarını bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Cumhuriyet bize emanet edilmiştir. Bu emaneti sonuna kadar taşıyacağız. Gerçek budur arkadaşlar. İyi ki Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları vardı. ‘’dedi 
Gençer sözlerini Ne Mutlu Türk’üm diye diyerek sözlerini tamamladı.

 

AYVALIKGÜCÜ BLD. SPOR