ALTINOVA’NIN EN GURURLU GÜNÜ, RESMİ TÖRENLE KUTLANDI

 

Altınova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95 yıldönümünde tören düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Garnizon Komutanı Fevzi Koruyucu Belediye Başkanı Rahmi Gençer, gaziler ve şehit ailelerinin yanı sıra sayısız Altınovalı vatandaş katıldı. Protokol üyelerinin çelenk sunumun ardından Ayvalık Belediyesi Şehir Bandosu'nun, bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı hep bir ağızdan İstiklal Marşı söylendi. 
Başkan Gençer sözlerine tören alanına gelen gazilere ve vatandaşlara tek tek teşekkür ederek başladı. Başkan Rahmi Gençer, ‘’ Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 30 Ağustos 1922’de, “İlk hedefimiz Akdeniz’dir” diyerek Afyon’dan başlattığı hareketten 15 gün sonra Altınova’ya gelindi. Yani, Türk
ulusunun İstiklal Savaşı’yla bağımsızlığını kazanmasından 15 gün sonra Altınova da düşmandan kurtarıldı.

Bizlere bugünleri hazırlayan ve bağımsız bir ülkede özgürlük içinde yaşamamızı sağlayan kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi defalarca minnetle anmamız gerekiyor. Onlar cesaretleriyle, akıttıkları kanlarıyla, alın terleriyle bize bu güzel ülkeyi armağan ettiler. Korku nedir bilmeyen yiğit askerlerimizin
kararlı mücadeleleri sayesinde bugün buralardayız. Bunları unutmayacağız. Sadece böyle kurtuluş günlerinde değil, her zaman sevgiyle, saygıyla, minnetle hatırlayacağız.Bizim arkamızdan gelen nesillere de o kahramanları anlatacağız. 

Bağımsızlığımızı kazanırken bizi kimse desteklemedi. Ulu Önder Mustafa Kemal’in arkasında sadece ona inanan ve güvenen Türk milleti vardı. Onların sayesinde bugünleri gördük. 
Hemen ertesi gün ise Ayvalık’ımız işgalden kurtuldu. 
Milli Mücadele’den zaferle çıkan Türk milleti böylece varlığını, gücünü göstermekle kalmadı, özgürlük ve bağımsızlık yolundaki kararlılığını bütün dünyaya gösterdi.

Dünya milletleri bilmeliler ki; Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık aşkını hiçbir güç sindiremez ve
sindiremeyecektir. Ne yazık ki, emperyalistlerin Türkiye’yle ilgili karanlık hayalleri ve bu uğurdaki çabaları devam ediyor. Tarihten ders almalı ve oyuna gelmemeliyiz. Türkiye’nin tek Başkomutanı Ulu Önder Mustafa Kemal’in hedeflerinden şaşmamalıyız.
Bu birlik ve beraberliği koruduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yok. Atatürk’ün Cumhuriyetinden, demokratik, laik, hukuk devleti Türkiye yolundan asla sapmayacağız. Kurtuluş günlerimizi bayram havasında kutlamaya, bir arada coşku ve sevgiyle yaşamaya devam edeceğiz. Altınova’mızın kurtuluşu hepimize kutlu olsun.
’’dedi. Gençer, Sözlerini Ne Mutlu Türküm Diyene sözüyle tamamladı
AYFOLK tarafından Halk oyunları gösterisi düzenlendi. Tören sonunda Ayvalık Belediyesi araçları ve vatandaşlar tarafından kortej organize edildi. Bando takımı eşliğindeki korteji gaziler ve prokolü selamlamasının ardından program sona erdi. 
 

AYVALIKGÜCÜ BLD. SPOR