Belediye Başkanı

MESUT ERGİN
AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANIN ÖZGEÇMİŞİ
BAŞKANIN MESAJI

Hava Durumu

booked.net

1. AYVALIK ULUSLARARASI HEYKEL SEMPOZYUM’U SONA ERDİ

1.Ayvalık Uluslararası Heykel Sempozyumu’nun bir ay devam eden çalışmalarının sonuna geldik. Bu zorlu süreçte ortaya çıkan birbirinden değerli beş eser kentimizin en güzel noktalarını süsleyecek. Heykeller kültür ve sanat kenti Ayvalık’a çok yakışacak, çok değer katacak.

Türkiye’nin turizm başkenti Ayvalık’ta, bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Uluslararası Ayvalık Heykel Sempozyumu’na katılan sanatçıları kutluyor başarılar diliyorum.

Bir ay boyunca Büyük Park Amfitiyatro’nun yemyeşil bahçesinde, çam ağaçlarının altında ‘Barış’ temasıyla mermer bloklara hayat veren heykeltıraşlar; Serhii Sbıtnıew, Anna Teressa, Mikail Sobolev, Vasalina Karpova ve Hakan Şengönül barış temasıyla muhteşem eserlere imza attılar.

Heykel ile ilgili dünya üzerindeki bağlantılı sitelerin başvurusunu açtığımızda 24’ü Türk, 119 eser başvurdu. Oluşturduğumuz komisyon tarafından Serhii Sbıtnıew, Anna Teressa, Mikail Sobolev, Vasalina Karpova ve Hakan Şengönül’ün eserleri seçildi.

Kent estetiği, kültürlülüğü ve sanatı açısından önem arz eden bir sempozyumu başarıyla tamamladık.

Marmara Adalar Belediyesi sempozyum için uygun mermerler temin edilmesi konusunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de proje ortağı olarak sempozyuma katkı sundu,ayrıca Gömeç Belediye Başkanımız Mehmet İrem Himam heykeltraşlarımızın uygulamada kullandığı kompresör arıza yapınca yarım saat içerisinde yeni kompresörü gondererek destek olmuştur, tüm destek olan belediyelerimize teşekkür ediyorum .Geçtiğimiz yıl düzenlemeyi planladığımız fakat pandemi sebebiyle düzenleyemediğimiz , bu yıl ilk olarak başlattığımız heykel sempozyumu ve kitap fuarı çalışmalarının yıldan yıla daha geniş kapsamlı bir hal alacağından , kentin kültürel vizyonunu arttıracak kalıcı fakat sürdürülebilir projeler olduğunu düşünüyorum.

Gelecek yıl yapılacak olan ikinci heykel sempozyumunda buluşmak dileğiyle, destek veren herkesi saygıyla selamlıyorum.Bir cevap yazın