Belediye Başkanı

MESUT ERGİN
AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANIN ÖZGEÇMİŞİ
BAŞKANIN MESAJI

Hava Durumu

booked.net

“DAHA TEMİZ BİR AYVALIK MÜMKÜN”SLOGANIYLA DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ ETKİNLİĞİ YAPILDI.

DAHA TEMİZ BİR AYVALIK, MÜMKÜN
BAŞKAN MESUT ERGİN, “GELECEK NESİLLERE DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE, DENİZ, DOĞA BIRAKMAKLA MÜKELLEFİZ. HERKES BU KONUDA DAHA DİKKATLİ OLMALI’’
Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 1 saat süren deniz dibi temizliği etkinliğinde dalış ekipleri tarafından araba lastikleri, cam şişeler, plastik ve demir parçaları çıkartıldı. Önceki yıllarda düzenlenen etkinliklere nazaran daha az katı atık çıkarılan etkinlik, aynı zamanda “Clean Up the Med (Akdeniz’i temizleyelim)” hareketinin de bir parçası oldu. Etkinlik sonunda atıkların doğada kaybolma süreleri, Ayvalık bölgesine özgü deniz ekosisteminin özellikleri ve önemi vurgulanarak, daha temiz bir Ayvalık için ivedilikle harekete geçilmesi gerektiği belirtildi. Deniz temizliğinde çıkartılan katı atıklar gün boyu Ayvalık Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda sergilenerek “En güzel temizlik, kirletmemektir.” mesajı verildi.
Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde Ayvalık Kent Konseyi, Deniz Ticaret Odası İzmir ve Aliağa şubeleri, Ege Eko Turizm Derneği, Deniz Temiz Derneği/TUMEPA, SUFOD (Sualtı Fotoğrafçıları ve Filmcileri Derneği) BM Küresel Çevre Fonu desteğiyle Ayvalık 3 Sea Dalış, Lipsoz Dalış Merkezi, Ayvalık Anneler Derneği işbirliğiyle Ayvalık’ta Cumhuriyet Meydanı’nda deniz dibi temizliği yapıldı.
Son yıllarda tüm dünyayı ilgilendiren iklim değişiklikleri, çevre felaketleri, ülkemizde meydana müsilaj sorunu gibi buna benzer çok sayıda çevre sıkıntılarının yaşandığının altını çizen Belediye Başkanı Mesut Ergin ‘’Gelecek nesillere daha temiz bir çevre, deniz, doğa bırakmakla mükellefiz. Bu güzellikler bize miras bırakılmıştır. Bu güzellikleri aynı bulduğumuz gibi gelecek nesillere daha sağlıklı bırakabilmeliyiz. Bu atıklar kendi üremiyor. İnsanların atıkları sonrası oluşuyor. Bu atıklar denize kadar ulaşıyor. Düşünün yıllar boyunca bu atıklar nasıl bir kirlilik ortaya çıkarabilir. Ayvalık olarak övündüğüm çok fazla güzelliklerimiz var. Denizimiz, tabiat parkımız, çevremiz, doğal yaşamımız. Bunları gelecek nesillere temiz bırakmakla mükellefiz. Herkes daha dikkatli olmalı bu konuda. Önemli olan denizin kirletilmemesi için farkındalık yaratmak olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmamızı kısa vadeli periyotlarla artırmak istiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


Bir cevap yazın