Belediye Başkanı

MESUT ERGİN
AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANIN ÖZGEÇMİŞİ
BAŞKANIN MESAJI

Hava Durumu

booked.net

DOĞUŞ PİRİNA FABRİKASINA AİT KARASU HAVUZUNUN PATLAMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Doğuş Prina Fabrikası’na ait karasu havuzunun patlamasıyla birlikte Ayvalık’ta son yıllarda görülen en büyük çevre felaketinin yaşandığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ayvalık lehine karar vermesini ve sahiplerinin güvendiği dalların kesilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Ergin, “Bu fabrika artık disiplin altına alınsın” dedi.

“Bizim pirina kokusuyla sıkıntımız yok, biz bu kokuyla büyüdük ama bu işletmede çıkan karasuyun gazın, absorbe edilebilme sınırı var, o sınırı 8-9 kat aştığınızda havada kirleniyor, havuzda yetmiyor, doğa bu kadarını kaldıramıyor, nerdeyse bütün Türkiye’nin zeytin posasını getirip burada işliyorlar. Ama doğa bu kadarını karşılayamaz” dedi. Geçen yılda havuzdaki çatlak nedeniyle plajlara zehirli atık ulaştığını, cezai işlem uygulandığını bu senede havuz duvarının yıkımıyla doğaya karasuyun aktığına dikkat çeken Ergin, “siz sınırları aşınca havuz da çatlar duvarı da patlar, oksijeniyle bilinen Ayvalık’ta nefeste alınmaz olur bu normal” dedi.

Ergin konuşmasını “Hatırlatmak isterim ki Çevre bakanlığıyla olsun il müdürlüğüyle olsun yazışmalarımız var.

02 Haziran 2020 tarihinde Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ve Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

5 Haziran Dünya Çevre gününde Ayvalık Halkı ile birlikte miting yapıldı, sayısız basın organı ile haber yapıldı.

Ayrıca Ayvalık halkını temsil eden Ayvalık Belediyesi olarak fabrikanın çevre-işletme izninin iptali talebi ile İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

Son yaşanan vaka esnasında da Ayvalık İlçe Jandarma Komutanlığı ve Ayvalık Belediyesi ekipleri bölgede tutanak tuttu. Tutanaklar gerekli kurumlara iletildi.

Balikesir milletvekilleri de konuyu gündemde sıcak tutuyorlar.

Hava kalite ölçüm arabası aylarca ölçüm yaptı kayıt altına alındı.

Biz oluşturduğumuz dosyaya inanıyoruz, güveniyoruz. Açtığımız dava dosyasına. Orda kapasitesinin çok çok üstünde çalıştığına dair ispatlarımız da söz konusu.

Davalar hukuksal süreçtir kabul ama bakanlığın devreye girmesi sürecin hızlandırılması.Baskın rüzgarın olduğu hatta yapılmış, direk rüzgarda Ayvalık nefes alamıyor. Gerekirse yeri değiştirilsin uygun çözüm neyse o uygulansın ama artık zehirlenmeyelim .

Ben bu davanın Ayvalık halkı lehine sonuçlanacağını ümit ediyorum. Her şey Ayvalık kadar güzel olacak” diyerek bitirdi.

 Bir cevap yazın